BP – przedsiębiorstwo naftowe

BP, znane wcześniej jako British Petroleum, to brytyjski koncern naftowy, który może pochwalić się tytułem trzeciego co do wielkości przedsiębiorstwa petrochemicznego. Zajmuje miejsce tuż za ExxonMobil oraz Shell. Początki firmy datuje się na 1901 rok. W tym czasie, przedsiębiorca z Wielkiej Brytanii – William Knox D’Arcy, uzyskał koncesję na eksploatację złóż ropy.

W 1991 roku BP rozpoczęło swoją działalność w Polsce. Na początku, na polskim gruncie działało tylko biuro handlowe zajmujące się olejami samochodowymi i przemysłowymi. Pierwsza stacja benzynowa firmy w Polsce zaczęła działać w 1995 roku. To Gliwice miały zaszczyt być pierwszym miastem, w którym BP otworzyło swoją stację.

Ale już w kolejnych latach zakładano następne stacje w innych miastach. Koncern BP wykupił stacje benzynowe przedsiębiorstwa Aral. W Polsce, to BP ma największą sieć stacji spośród zagranicznych firm paliwowych. Polski oddział notuje przychody ze sprzedaży na poziomie ponad 13 mln złotych.