Czym jest capoeira?

Capoeira to wywodząca się z tradycji afrykańskiej i brazylijskiej sztuka walki, której formy są rytmiczne, akrobatyczne i skupiają się na kopnięciach. Istotą capoeiry są elementy tańca wpływające na płynność i nieprzewidywalność ataków. Najważniejszy ruch w capoeirze to ginga.

To on nadaje tej sztuce charakter tańca. Ginga jest także bazą do wykonywania ataków oraz uników. Istotą tego ruchu jest płynność i dynamika, co utrudnia trafienie przez przeciwnika.

Najpopularniejszymi stylami capoeiry są: capoeira regional (szybka i dynamiczna, bardziej praktyczna w zastosowaniu do walki. Ze względu na widowiskowość, jest dzisiaj popularniejsza od angoli), capoeira angola (tradycyjna forma, zawiera mniej elementów charakterystycznych dla sztuk walki, jest bardziej nastawiona na grę, współpracę, taniec) capoeira contemporanea lub capoeiramoderna (współczesna capoeira, która czerpie z tradycji regional oraz angola, wykorzystując różnorodne techniki i sposoby trenowania, nazywana również capoeira atual, ale zmodernizowana, nowoczesna), capoeira carioca (był to pierwszy sformalizowany styl w capoeirze. Zrezygnowano w niej z muzyki i śpiewu, postawiono zaś na brutalność i skuteczność .

Kopnięcia celowały w kolana i tułów, wprowadzono ciosy rękoma w twarz (m.in. oczy).

Carioki używały w czasie przestępstw gangi, przez co była źle kojarzona i traciła na popularności).