Dobry cholesterol

www.jurczak.net.pl

Większość ludzi kojarzy cholesterol jako swojego przeciwnika, nie zdając sobie sprawy z faktu, że istnieje także frakcja cholesterolu mająca dobry wpływ na organizm ludzki, czyli cholesterol HDL będący lipoproteinami wysokiej gęstości. Tzw. dobry cholesterol ma za zadanie usuwanie cholesterolu z tkanek obwodowych oraz ścian naczyń, przez co zapobiega pojawieniu się chorób wieńcowych.

Poziom cholesterolu kontroluje się poprzez badanie krwi, w którym określa się również poziom tzw. złego cholesterolu (LDL). Stężenie dobrego cholesterolu we krwi powinno być wysokie, natomiast złego niskie.

Taka równowaga zagwarantuje naszemu organizmowi sprawne funkcjonowanie. Jeśli zmagamy się z niskim poziomem cholesterolu HDL powinniśmy wprowadzić zdrowe nawyki żywieniowe do swojego jadłospisu oraz zwiększyć naszą aktywność fizyczną. W naszym organizmie odbywa się nieustanna walka pomiędzy złym cholesterolem LDL, który chce utrudnić pracę naszemu sercu i doprowadzić do groźnych chorób a dobrym cholesterolem HDL.

Dlatego też powinniśmy prowadzić tryb życia sprzyjający wzrostowi stężenia cholesterolu HDL we krwi.