IBM – wielki koncern informatyczny

IBM należy do jednych z najstarszych przedsiębiorstw informatycznych. Siedziba IBM znajduje się w pobliżu Nowego Jorku. Koncern oferuje oprogramowanie i sprzęt, a także usługi doradcze i informatyczne.

Firma osiąga przychód ponad 103 mld USD, a jej zysk wynosi ponad 16 mld USD. Przedstawicielstwa IBM obecne są w 170 krajach. Działalność IBM rozciąga się praktycznie na cały rynek informatyczny.

IBM działało już przed wynalezieniem komputera. Natomiast pierwszy komputer osobisty stworzony przez IBM, miał swoją premierą w 1981 roku. Produkcja komputera zajęła IBM rok.

Taki PC kosztował blisko 2,5 tysiąca dolarów. Niebagatelnym krokiem była decyzja o udostępnieniu innym firmom licencji na produkcję podobnych pecetów. Przedsiębiorstwo nie wynalazło komputera osobistego, ale stworzyło architekturę, która służyła za standard w produkcji przemysłowej.

Głównymi dostawcami części do takiej produkcji stali się Microsoft oraz Intel. IBM ma kluczowy udział w rozwoju technologii informatycznych. To dzięki niemu powstał dysk twardy Winchester, dyskietka oraz kursor.

Głównymi działami IBM są doradztwo biznesowe, budowa infrastruktury informatycznej oraz dostarczanie rozwiązań hardwarowych i softwarowych.