Rekonstrukcja więzadła krzyżowego

Jeśli odczuwamy ból w kolanie, widzimy jego obrzęk i słyszymy przeskoki, warto skonsultować się z lekarzem. Częstą przyczyną takich objawów jest uszkodzenie więzadła krzyżowego. Urazu można doznać podczas zderzenia, szybkiego zwolnienia podczas biegu albo podczas szybkiej zmiany kierunku biegu. W przypadku uszkodzenia więzadła krzyżowego lekarz kieruje pacjentów na operacje, albo nie, w zależności od tego czy jest to osoba będąca aktywnym sportowcem, czy też mniej aktywna osoba starsza.

Podczas wizyty u lekarza, przeprowadza on dokładny wywiad odnośnie tego jak doszło do urazu, następnie kieruje na wykonanie badania rentgenowskiego, USG lub rezonans magnetyczny. Rezonans magnetyczny daje lekarzowi najlepszy i najdokładniejszy obraz schorzenia. Gdy lekarz już ma pełny obraz może zdecydować o leczeniu. Często podejmowana jest rekonstrukcja więzadła krzyżowego, za pomocą artroskopu, który wprowadza się pacjentowi poprzez dwa bardzo malutkie nacięcia na powierzchni skóry.

Jest to metoda, dzięki której cała operacja nie jest aż taka bolesna, i nie niszczy aż tak bardzo tkanek. Jest zdecydowanie bezpieczniejsza, niż normalna operacja. Już po jednym dniu pacjent może wrócić do domu i po bardzo szybkim czasie wraca do pełnej sprawności. Po operacji należy się poddać rehabilitacji, dzięki której jeszcze szybciej odzyskamy pełną sprawność ruchową.

Artroskopia jest najmniej inwazyjną metodą wykonania takiej operacji i do tego bardzo skuteczną i cieszącą się dużym powodzeniem.