Sporty dla chorych na serce

Nie od dziś wiadomo, że sport to zdrowie, ale czy dla wszystkich? Często chorzy na serce tłumaczą się, że nie mogą podejmować żadnej aktywności fizycznej, ponieważ stanowi to zbyt duże zagrożenie dla ich chorego narządu. Nic bardziej mylnego! Kardiolodzy przekonują, że schorzenia serca nie są aż tak ograniczające.

Oczywiście chorzy nie mogą próbować swoich sił w sportach dynamicznych, tylko w takich, których intensywność i długość łatwo można dopasować do potrzeb organizmu. Czyli jakie? Przede wszystkim jazda na rowerze, nordic walking i jogging.

Chorzy na serce mogą także zająć się pływaniem, fitnessem oraz wędrówkami po górach. Nie ulega wątpliwości, że decydując się na dany sport, chorzy powinni stopniowo i powoli zwiększać intensywność treningu, zwracając uwagę na kondycję, wytrzymałość organizmu i przede wszystkim możliwości serca.

Ludzie cierpiący na różnego rodzaju dysfunkcje serca mogą próbować swoich sił w sportach, ale mogą także wprowadzić choć odrobinę ruchu do swojego życia, bowiem spacery z psem czy zrezygnowanie z samochodu na rzecz roweru w drodze do pracy również są w stanie przynieść korzyści sercu i całemu organizmowi.