Urazy kręgosłupa

www.zzg.zgora.pl

Na całym świecie jest mnóstwo osób, które pracują fizycznie, wykonują bardzo ciężką pracę, która nie wpływa dobrze na ich zdrowie. Powstaje coraz więcej maszyn, które wyręczają człowieka w ciężkich pracach, ale niestety są czynności, które musi wykonywać sam i ciężko się przy tym napracować. Na urazy są narażone również osoby, które aktywnie uprawiają sport, nie uprawiają go w ogóle, lub też mają pracę w trybie siedzącym. Nasz tryb życia może przyczyniać się do różnego rodzaju urazów kręgosłupa.

Podczas dźwigania nasz kręgosłup jest bardzo obciążony i może dojść do powstania przepukliny. Nawet w życiu codziennym podczas podnoszenia przedmiotów, ważne jest by robić to na ugiętych nogach, a nie zginając plecy. Pierwszymi objawami urazu kręgosłupa jest oczywiście ból. Ból występuje w różnych miejscach kręgosłupa, w zależności od tego, na którym odcinku pojawił się uraz.

W przypadku przepukliny kręgosłupa częstym objawem są także zawroty i ból głowy. Najczęściej przepuklina występuje w odcinku lędźwiowym, ale czasami również w piersiowym i szyjnym. Jeśli czujemy ból w kręgosłupie, lepiej tego nie lekceważyć i jak najszybciej udać się do lekarza, który dokładnie nas przebada i zastosuje odpowiednie leczenie. Im wcześniej zaczniemy działać, tym większe mamy szanse, by nasz kręgosłup był sprawny i nie bolał.

Pamiętajmy, że lepiej zapobiegać, niż leczyć, dlatego warto poczytać poradnik, w którym dowiemy się jak dbać o swój kręgosłup, jakie czynności stosować, a jakich unikać, by być sprawnym i zdrowym.