Związek wyznaniowy

okiem-lekarza.pl

Religia to jeden z najbardziej kontrowersyjnych tematów, z jednej strony jesteśmy państwem katolickim z drugiej zaś bulwersujemy się, kiedy w szkołach jest mowa o przedmiocie zwanym religią, ponieważ w dalszym ciągu dotyczy on głównie jednego wyznania. Starsze pokolenia dążyły do tego by móc uczyć się regli, aby była jednym z przedmiotów w szkołach, dziś sprawa ma się zupełnie inaczej i tak można by dywagować w nieskończoność.

Jednym z praw każdego człowiek jest ustawa o gwarancjach wolności sumienia i wyznania z 1989 roku dzięki niej obywatele mogą tworzyć związki, wspólnoty, zrzeszenia w celu niezarobkowym. Łączą ich te same cele lub zainteresowania i tak jest również w przypadku związków wyznaniowych.

Do ich założenia niezbędne jest przynajmniej stu obywateli, którzy posiadają pełną zdolność do czynności prawnych sam proceder nie jest skomplikowany w związku z tym odłamów różnych religii powstaje wiele, część z nich to swoisty sposób manifestu przeciw rzekomego zmuszania obywateli do katolicyzmu.