Co to jest artroskopia kolana?

www.basztarzemien.pl

Pacjenci z urazami kolana mogą zostać skierowani przez lekarza na artroskopię. Wiele osób nie wie co to za zabieg i na czym polega, co sprawia, że pacjenci boją się podjąć decyzję o wykonaniu zabiegu. Zatem wyjaśniamy, czym jest artroskopia kolana.

Artroskopia kolana najczęściej wykonywana jest przy urazach stawu kolanowego, takich jak uszkodzona łąkotka, więzadło czy złamanie. Ponadto zaleca się zabieg w przypadkach, gdy dolegliwości leczone nieoperacyjnie od dłuższego czasu nie ustępują. Artroskopii nie należy się obawiać, może ona przynieść ulgę i sprawić, że dotychczasowe dolegliwości ustąpią.

Artroskopia ma na celu zdiagnozowanie schorzenia, a następnie leczenie stawu kolanowego, np. z pomocą ortezy na kolano. Polega na tym, że lekarz wykonuje małe nacięcie, przez które do kolana wprowadzany jest niewielki wziernik z kamerą. To pozwala obejrzeć na ekranie monitora wszystkie struktury w kolanie i ocenić ich stan.

Lekarz dzięki temu może dokładnie zdiagnozować przyczynę dolegliwości. Następnie wykonuje się drugie nacięcie, przez które wprowadza się narzędzia i naprawia uszkodzony staw. Warto wiedzieć, że zabieg jest mało inwazyjny i bezpieczny dla pacjenta.

Trwa on kilkanaście minut, a jeszcze tego samego dnia pacjent może wrócić do domu. Ponadto po operacji nie jest konieczne unieruchomienie stawu. Czasem przez kilka tygodni kolano może być spuchnięte.

Nie należy się także martwić o blizny pooperacyjne. Zazwyczaj nacięcia są niewielkie, więc blizny po zrośnięciu są niewidoczne. Ponadto zaletą artroskopii jest możliwość szybkiego powrotu do pełnej sprawności kolana.