Podatki związane z zakupem mieszkania

crm dla deweloperów

Wiele osób zadaje sobie pytania odnośnie powodów wysokich cen mieszkań na rynku pierwotnym, a także wtórnym. Nie ulega wątpliwości fakt, iż w pewnym momencie ceny nieruchomości poszybowały niezwykle szybko w górę. Miało to oczywiście związek z faktem, iż poluzowana została polityka finansowa na rynku kredytów hipotecznych. Można było je zdobyć o wiele łatwiej, nawet bez wkładu własnego.

To z kolei przełożyło się na nieproporcjonalnie wyższy popyt, co przy stałej lub niezbyt rosnącej podaży mieszkań doprowadziło do szybkiego wzrostu cen. Jednak nie tylko podstawowe prawo ekonomii o popycie i podaży wpłynęło na ceny mieszkań od dewelopera. W międzyczasie wzrosła nie tylko marża deweloperów, ale także podatki na materiały budowlane. Mowa oczywiście od podatku VAT.

To jednak nie jedyne opłaty do skarbu państwa! Kolejnym istotnym podatkiem jest PCC, czyli zazwyczaj 2% podatek od wartości nieruchomości, związany z czynnościami cywilnoprawnymi. Kolejne nieco mniejsze, ale też istotne opłaty to koszty notarialne, a także koszty uzyskania pozwoleń związanych z budową nieruchomości. Ukrytym podatkiem, który widać nie tylko na rynku nieruchomości jest inflacja, który decyduje o tym jak szybko pieniądz traci na wartości. Z powodu inflacji rosną nie tylko ceny mieszkań, ale także pozostałych dóbr materialnych.

Komorniki Domy w szeregowcu na sprzedaż Komorniki Deweloper Komorniki, domy i mieszkania w Komornikach

W przypadku mieszkań z rynku wtórnego, które sprzedawane są przed upływem 5 lat od ich nabycia, wiąże się to z koniecznością zapłaty 19% podatku dochodowego po stronie sprzedawcy co wpływa na wyższą cenę.