Podatki związane z zakupem mieszkania

nowe mieszkania ursus warszawa

Wiele osób zadaje sobie pytania odnośnie powodów wysokich cen mieszkań na rynku pierwotnym, a także wtórnym. Nie ulega wątpliwości fakt, iż w pewnym momencie ceny nieruchomości poszybowały niezwykle szybko w górę. Miało to oczywiście związek z faktem, iż poluzowana została polityka finansowa na rynku kredytów hipotecznych. Można było je zdobyć o wiele łatwiej, nawet bez wkładu własnego.

To z kolei przełożyło się na nieproporcjonalnie wyższy popyt, co przy stałej lub niezbyt rosnącej podaży mieszkań doprowadziło do szybkiego wzrostu cen. Jednak nie tylko podstawowe prawo ekonomii o popycie i podaży wpłynęło na ceny mieszkań od dewelopera. W międzyczasie wzrosła nie tylko marża deweloperów, ale także podatki na materiały budowlane. Mowa oczywiście od podatku VAT. Warto od razu poczytać o popularnym temacie, dziedziczenie firmy a vat.

To jednak nie jedyne opłaty do skarbu państwa! Kolejnym istotnym podatkiem jest PCC, czyli zazwyczaj 2% podatek od wartości nieruchomości, związany z czynnościami cywilnoprawnymi. Kolejne nieco mniejsze, ale też istotne opłaty to koszty notarialne, a także koszty uzyskania pozwoleń związanych z budową nieruchomości. Ukrytym podatkiem, który widać nie tylko na rynku nieruchomości jest inflacja, który decyduje o tym jak szybko pieniądz traci na wartości. Z powodu inflacji rosną nie tylko ceny mieszkań, ale także pozostałych dóbr materialnych.

W przypadku mieszkań z rynku wtórnego, które sprzedawane są przed upływem 5 lat od ich nabycia, wiąże się to z koniecznością zapłaty 19% podatku dochodowego po stronie sprzedawcy co wpływa na wyższą cenę.