Ćwiczenia po złamaniu nadgarstka

Złamania nadgarstka najczęściej występują u sportowców oraz jako efekt upadku. Upadając staramy się podeprzeć wyprostowaną dłonią o podłoże bądź upadamy na grzbiet dłoni. Obciążenie jest tak duże, że nadgarstek nie jest w stanie tego wytrzymać.

Najczęściej kończy się nastawieniem kości bądź w poważniejszych przypadkach zabiegiem operacyjnym. Następnie nadgarstek unieruchamia się wkładając go w gips. Zaraz po zdjęciu gipsu istotne jest, aby rozpocząć rehabilitację i wykonywać odpowiednie ćwiczenia, które pozwolą w jak najkrótszym czasie przywrócić sprawność.

Zatem warto skierować swe kroki do rehabilitanta, który opracuje plan rehabilitacji. Różnego rodzaju ćwiczenia należy wykonywać stopniowo zwiększając poziom trudności. Istotne jest, aby ćwiczenia nie były od razu zbyt intensywne.

W przypadku, gdy wystąpi ból, należy zaprzestać. W pierwszych dniach po zdjęciu gipsu warto wykonywać ćwiczenia w wodzie. Należy włożyć rękę do miski z wodą i próbować poruszać palcami oraz zaciskać dłoń w pięść.

Ćwiczenie należy wykonywać przez kilka minut. Dobrym rozwiązaniem są także ćwiczenia z wykorzystaniem ręcznika. Należy rozłożyć ręcznik i położyć na nim dłoń.

Następnie trzeba próbować przesunąć ręcznik w różne strony całą dłonią. Można także ułożyć całą dłoń na ręczniku i postarać się chwycić go jak najsilniej. Ponadto należy ćwiczyć zaciskanie dłoni w pięść wykorzystując do tego gąbkę.

Trzeba jednak pamiętać, że najpierw należy skonsultować się z lekarzem bądź fizjoterapeutą, który dokładnie zaleci, w jaki sposób wykonywać ćwiczenia w domu.