Odbiór mieszkania od dewelopera

Inwestycje dewelopera trwają zazwyczaj kilkanaście miesięcy lub nawet kilka lat. Termin zakończenia inwestycji podawany jest nie tylko na stronie internetowej dewelopera, ale także w umowie przedwstępnej. Niekiedy odbiór mieszkania możliwy jest dopiero po podpisaniu umowy ostatecznej. Niektórzy deweloperzy umożliwiają jednak odbiór jeszcze przed tym etapem. Odbiór mieszkania odbywa się w obecności dewelopera. Warto wówczas dokładnie sprawdzić nasze mieszkanie.

Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na standard wykończenia. Powinien być dokładnie taki, jak we wcześniejszych ustaleniach. Jeśli coś nie spełnia naszych kryteriów, to koniecznie powinniśmy wyjaśnić tę kwestię z deweloperem. Następnie należy ocenić stan techniczny mieszkania. Na odbiór mieszkania warto zaprosić zaprzyjaźnionego budowlańca. Fachowiec pomoże ocenić nam czy podłogi są prawidłowo wykonane, czy nie ma żadnych wad w montażu okien bądź drzwi.

W dalszej kolejności powinniśmy sprawdzić, czy wszystkie pomieszczenia mają taką wielkość, jaka widniała w umowie. Wszelkie odstępstwa należy rozliczyć zgodnie z podpisaną wcześniej umową. Odbiór mieszkania powinien odbywać się za dnia. Przy udziale światła słonecznego można z łatwością ocenić, czy wszystkie ściany są proste. Pamiętajmy, że składając podpis na umowie ostatecznej nie będziemy mieć prawda do dalszych roszczeń. Podpisanie umowy ostatecznej świadczy o tym, że zaakceptowaliśmy standard mieszkania oraz że nie mamy do niego żadnych zastrzeżeń.