Uszkodzenie chrząstki stawowej stawu kolanowego

Osobom w podeszłym wieku często doskwierają dolegliwości związane z uszkodzeniem chrząstki stawowej stawu kolanowego. Jest to związane z zachodzącymi zmianami zwyrodnieniowymi. U osób młodych schorzenie występuje rzadziej i jest skutkiem urazów i przeciążeń. Najczęściej dotyka sportowców, którzy są narażeni na obrażenia kolana, na przykład piłkarze czy hokeiści.

Chrząstka stawowa znajduje się w miejscu, gdzie łączą się kości. Ze względu na to, że jest ona odporna na ścieranie, umożliwia odpowiedni ślizg kości i dzięki niej staw może funkcjonować prawidłowo. Co ważne, nie jest pokryta naczyniami krwionośnymi, a jej odżywianie zachodzi dzięki płynowi stawowemu. Trzeba wiedzieć, że w przypadku uszkodzenia chrząstka stawowa nie ulega regeneracji.

W zależności od stopnia uszkodzenia chrząstki stawowej stawu kolanowego stosuje się różne sposoby leczenia. Zazwyczaj, aby ocenić jak duży jest uraz, wykonuje się RTG lub artroskopię diagnostyczną. W przypadku niewielkich uszkodzeń leczenie polega na zwalczaniu bólu i obrzęku. Polega ono na odciążaniu stawu i kończyny oraz stosowaniu odpowiednich ćwiczeń wzmacniających i rozciągających mięśnie.

Podczas rehabilitacji stopniowo zwiększa się zakres aktywności fizycznej. Gdy uszkodzenia są bardziej rozległe, lekarz może zastosować leczenie operacyjne mające na celu naprawę oraz regenerację chrząstki. Zależnie od tego, w jakim miejscu doszło do uszkodzenia i jak jest ono głębokie, stosuje się różne zabiegi. Można wykonywać nawiercenia, oczyszczanie bądź przeszczep.

Po operacji niezwykle ważna w rekonwalescencji jest rehabilitacja stawu.