Historia Nagrody Oscara

Pierwsza gala rozdania nagród Akademii Filmowej odbyła się w roku 1929. Pierwsza gala nie cieszyła się dużym zainteresowaniem ze strony mediów, samo wydarzenie trwało jakieś 15 minut i ograniczyło się do ogłoszenia zwycięzców oraz wręczenia statuetek. W późniejszych latach zarówno gazety, jak i stacje radiowe stopniowo nagłośniały to wydarzenie filmowe, aż po latach zostało ogłoszone jako jedno z najważniejszych związanych z produkcja filmową.

Od roku 1929 aż po dziś dzień, kinematografia stale rozwijała się, dlatego właśnie kategorie przyznawania nagród zostały poszerzone. Do dzisiejszych lat podwoiły swoją liczbę, ponieważ na początku przyznawano nagrody w 13 kategoriach, dziś jest to 29 kategorii, w których można zdobyć tę statuetkę. Pierwsze gale wręczenia nagród Akademii Filmowej odbywały się cyklicznie na przełomie marca i kwietnia, a ich dokładny termin był ruchomy w stosunku do roku poprzedniego.

Około 10 lat temu ta zasada została zmieniona i gala wręczenia nagród obywa się zawsze w ostatnią niedziele lutego.