Filmy animowane w kategorii najlepszy film

fajerwerki sklep internetowy

Mimo że istnieją osobne kategorie, które mają za zadanie wybrać najlepszy film fabularny i animowany, w historii nagród Oscara istnieją przypadku, których filmy animowane zostały nominowane w kategorii najlepszy film. Pierwszy taki przypadek miał miejsce w roku w 1991 i dotyczył produkcji Walta Disneya. W tym roku nominację za najlepszy film roku otrzymał film animowany Piękna i Bestia. Bajka statuetki nie zdobyła, jednak otrzymała dwa Oscary w tamtym roku: za najlepszą piosenkę filmową oraz najlepszą muzykę. Podobny przypadek miał miejsce w roku 2010.

Nominacje uzyskał wtedy film wyprodukowany przez wytwórnie Pixar. Odlot nagrody za najlepszy film nie otrzymał, ale twórcy animacji zgarnęli w tamtym roku aż dwie statuetki. Jest to pierwszy film w 3D, który został nagrodzony przez nagrody Oscara. Podobnie miała się sytuacja rok później, ponieważ Toy story 3 otrzymał taką samą nominację jak Odlot. Nagroda również nie została przyznania, jednak twórcy odebrali dwie statuetki w innych kategoriach.