Wolontariat w schronisku dla zwierząt

Niektóre psy i koty spędzają w schroniskach nawet całe życie. Są to smutne i niechciane zwierzęta, bardzo spragnione kontaktu z człowiekiem. W takich miejscach wolontariusze naprawdę są potrzebni, dlatego warto poświęcać wolne chwile, by spędzać je z czworonogami. Wolontariusze w schroniskach dla zwierząt najbardziej potrzebni są przy oswajaniu nieufnych, skrzywdzonych zwierząt z człowiekiem, by ułatwić im w przyszłości odnalezienie wymarzonego domu.

Bardzo ważne są codzienne spacery z psami, czy też zabawy z kotami. Osoby, które zdecydują się na wolontariat mogą również pomagać w zbiórkach karmy i funduszy dla schroniskowych podopiecznych. Pomoc przydaje się także przy sprzątaniu psich boksów czy kocich kuwet. Wolontariusze schronisk mogą zdecydować się na prowadzenie domów tymczasowych.

Polega to na zabraniu pod swój dach zwierzaka, którym dana osobaopiekuje się do czasu, aż nie znajdzie on własnego domu stałego. Domy tymczasowe są najbardziej potrzebne dla kociąt oraz szczeniaków, które w większych skupiskach zwierząt narażone będąna złapanie chorób, niekiedy groźnych dla ich życia. By móc podjąć wolontariat w schronisku dla zwierząt, zazwyczaj należy mieć już skończone osiemnaście lat. Praca przy zwierzętach, zwłaszcza tych nieufnych, nie należy do najłatwiejszych obowiązków.