Statuetka Oscara

Statuetka nagrody Akademii Filmowej została zaprojektowana w roku 1928 i jej wygląd od czego czasu nie uległ zmianie. Nagroda Oscara przedstawia rycerza, który opiera się o miecz. Został on ustawiony na rolce taśmy filmowej, która posiada pięć szprych.

Znaczenie statuetki jest symboliczne, ponieważ pięć szprych symbolizuje kolejno: aktorów, reżyserów, scenarzystów, producentów oraz techników. W ten sposób na nagrodzie zostały oznaczone wszystkie osoby, które biorą udział w produkcji filmowej. Sama statuetka nie jest w całości wykonana ze złota, jak myśli większość osób, ale nim pokryta. Dobra na prezent statuetka z grawerem

Sam odlew wykonany jest ze stopu cyny, antymonu i miedzi. Większość osób nagrodzonych statuetką, zawsze żartuje na scenie w chwili wręczenia nagród, że nie spodziewali się tak dużego ciężaru. W istocie sama statuetka waży prawie 4 kilo, więc jej waga faktycznie może zadziwić.

Nagroda Akademii, bo tak brzmi oficjalna nazwa, zyskała nazwę Oscar (podobno) po tym, jak jednak z aktorek ochrzciła tym imieniem tę statuetkę.