Kategorie Nagrody Oscarów

www.garwoszlaki.pl

Nagrodę Oscara można otrzymać aż w 24 kategoriach. Do kategorii produkcji zalicza się cztery podkategorie.

Jest to kolejno: najlepszy film, reżyser, oraz najlepszy scenariusz oryginalny i adaptowany w roku kalendarzowym. Do kategorii aktorskiej włącza się najlepszą rolę pierwszoplanową oraz drugoplanową z podziałem na grę aktorską męską i kobiecą.

Kategoria dotycząca technicznych aspektów związanych z filmem dotyczy montażu materiału, zdjęć oraz dekoracji i scenografii pojawiającej się w produkcji. Na kategorię dźwiękową i efektów specjalnych składa się nagroda na najlepszy dźwięk w filmie, jego montaż oraz jedna z najmłodszych kategorii, efektów specjalnych.

Muzyczna kategoria obejmuje najlepszą ścieżkę dźwiękową wykorzystywaną w filmie oraz przyznaje się również nagrodę za pojedynczą piosenkę. Kostiumy oraz charakteryzacja również są osobną kategorią, za którą można otrzymać nagrodę Oscara.

Animacja ma również swoje miejsce, są dwie podkategorie, które dzielą filmy animowane na krótko i pełnometrażowe. Kolejne to najlepszy film nieanglojęzyczny oraz krótkometrażowy film aktorski.